Wegetarianizm - strona główna  Wybierz życie
ZOSTAŃ WEGE !!!
Bądź wege!!!

  Skąd się bierze mięso?

      Wegetarianie

           Wege jedzenie

      Wege gwiazdy

  Tapety i kartki

       Wege FAQ

           Wege sklep

Wege kuchnia
Odkryj interesujący świat wegetariańskiej kuchni. Eksperymentuj i próbuj nowych, smacznych potraw. Przekonasz się, że to dużo smaczniejsze i zdrowsze niż jedzenie mięsa »
 Wege jedzenie

Wegetarianizm to zdrowie! Wegetarianie żyją dłużej, rzadziej zapadają na choroby serca i układu krążenia.
Wyłączenie z jadłospisu mięsa to żadne wyrzeczenie, żadna strata. Przeciwnie, odpowiednio wyważony i urozmaicony wegetariański sposób odżywiania zapewni nam wszystko, co potrzebujemy, by być zdrowym i silnym. Dodatkowo wiemy, że nie krzywdzimy już niewinnych istot, po to tylko, by najeść się ich mięsem.

Gdy zdecydujesz się na wegetarianizm, wiele osób będzie Ci mówić, że to niewłaściwe odżywianie, że możesz popaśc w anemię. To nieprawda. Oczywiście jeżeli ten "wegetarianizm" miałby polegać jedynie na zaprzestaniu spożywania mięsa i zamiast tego na jedzeniu kanapek z żółtym serem lub też spożywaniu dużej ilości chipsów i czekolady - nigdy nie będziemy zdrowi. Dieta wegetariańska musi być różnorodna i musi uwzględniać wszystkie potrzeby naszego organizmu.


Gdzie znajdziemy potrzebne składniki pokarmowe, minerały i witaminy?

Białko (podstawowy budulec naszego organizmu)
Znajdziemy je w produktach sojowych, fasoli, soczewicy, grochu. Jedzmy również dużo kasz, makaronów, pieczywa (najlepiej razowego), orzechy i nasiona.
Jeżeli nie rezygnujemy z produktów mlecznych, białko znajdziemy w serach, jogurtach i mleku. Produkty nabiałowe zawierają jednak sporo tłuszczu.
Żelazo
Wpływa m.in. na odporność organizmu i koncentrację.
Mnóstwo żelaza zawierają zielone warzywa liściaste, fasola, soczewica, tofu i inne wyroby sojowe, chleb pełnoziarnisty, nasiona dyni i słonecznika, orzechy, suszone owoce. Wchłanianiu żelaza przez organizm sprzyja spozywanie pokarmów bogatych w witaminę C.
Wapń
Wapń odpowiedzialny jest za wzrost i zdrowie kości oraz zębów.

Znakomite źródła wapnia to ziarna sezamu, tofu (serek sojowy), zielone warzywa (szpinak, brokuły), rośliny strączkowe, mleko sojowe, migdały, pomidory.
Cynk
Odpowiedzialny jest za wzrost organizmu i zdrową skórę.

Cynk znajdziemy w potrawach z soczewicy, dyni, chlebie pełnoziarnistym, brązowym ryżu, ziarnach sezamu, orzechach, pieczarkach.

Witaminy

Znajdziesz je pod dostatkiem w świeżych owocach i warzywach.

Weganie (osoby nie spożywające mleka i jego przetworów) mogą rozważyć uzupełnienie witamin B12 oraz D suplementami lub żywnością wzbogaconą o te witaminy.
Witamina B12 (odpowiedzialna za budowę czerwonych ciałek krwi)
Jej źródła to m.in. tofu, wzbogacone mleko sojowe, produkty mleczne.

Witamina D (wspomaga wchłanianie wapnia)
Podstawowym jej źródłem jest światło słoneczne. Zawarta jest w produktach mlecznych, zbożach i margarynie roślinnej.

 
Wegetarianizm - zdrowe odżywianie
© 2005 Wegetarianizm.net